جراحی زیبایی پیکرتراشی(تناسب اندام)

جراحان زیبایی مشهد
23 دسامبر

جراحی لیپوماتیک:

پیکر تراشی یا لیپوماتیک چیست و چگونه انجام می شود؟

پیکر تراشی لیپوماتیک یکی از روش های لاغری با جراحی است که در این گزارش از اقدامات قبل تا بعد از عمل و مراحل انجام آن به طور کامل بیان شده است.

از سیر تا پیاز روش پیکرتراشی لیپوماتیک برای لاغری و رفع چربی های اضافی

پیکر تراشی به مجموعه ای از روشهای تهاجمی و غیر تهاجمی گفته می شود که بوسیله آن ها میتوان نواحی مختلف بدن را به فرم دلخواه درآورد.تکنیک پیکرتراشی لیپوماتیک تلفیقی از دو تکنیک Tumescent و Power Assisted می باشد. دستگاه لیپوماتیک یکی از دستگاهای لیپولیز در جهان است که توسط FDA تائید شده است این دستگاه برای اولین بار توسط یک جراح آلمانی ابداع شد.پیکر تراشی لیپوماتیک

پیکر تراشی لیپوماتیک

به طور کلی روش های تخلیه چربی بدون جراحی شامل :

لیپوساکشن

لیپولیزر

لیپوماتیک

bodyjet

حجم دهی به اندام ها (باسن و ساق پا و … ) با تزریق چربی و یا پروتز

پیکر تراشی لیپوماتیک چیست:

روش های غیر جراحی شامل امبدینگ ، مزوتراپی، cavilation ، LPG و RF هستند که در توضیح روش لیپوماتیک باید گفت :

روش لیپوماتیک جدیدترین روش تخلیه چربی است که مشکلات ایمنی را در روش سنتی لیپوساکشن حل کرده است؛ در این روش سلول های چربی به صورت کاملاً فیزیکی تخریب شده و توسط حرکات لرزشی کانولا بصورت آزاد در آمده و این چربی به آرامی، بدون درد و خونریزی توسط دستگاه از بدن خارج می شود. بنابراین بدلیل عدم استفاده از لیزر و حرارت در بافت چربی امکان فیبروز در بافت زیر پوست بسیار کم است و به طور اعجاب انگیزی به سفت تر شدن و لیفت پوست نیزکمک می کند. هدف از انجام این روش تغییر سایز، حجم و فرم است که به رفع سلولیت کمک می کند. این روش دارای دوره نقاهت کوتاه و بین 3 تا 7 روز می باشد و دوره استفاده از گن نیز حدود دو هفته می باشد.

یکی از باورهای نادرستی که در اذهان در رابطه با پیکر تراشی وجود دارد این است که بسیاری از مراجعین تصور میکنند ، این روش تنها بوسیله یک دستگاه خاص انجام می شود  ، در حالیکه این گونه نیست . در واقع افراد مختلف بنا بر شکل ظاهری اندام خود به منظور رسیدن به  تناسب اندام نیاز به تغییرات خاصی دارند و در این بین جهت پیکر تراشی ممکن است نیاز به استفاده از تکنیک های مختلفی باشد که اکثر این روش ها در بین مردم شناخته شده هستند

 لیپوماتیک اینفراسونیک

پیکر تراشی لیپوماتیک چیست ؟

تکنیک لیپوماتیک مبتنی بر تولید میدانی از امواج التراسونیک(مادون صوت) میباشد که با استفاده از یک کمپرسور به عنوان یک منبع نیرویی میباشد. امواج یاد شده پس از برخورد با بافت چربی انها را تخریب کرده و در نهایت منجر به کاهش سایز میگردد.

با استفاده از این روش تخلیه چربی به طور کاملاً یکنواخت و طبیعی از مناطقی مانند شکم، پهلو، پشت، باسن، ران، ساق انجام می شود و حتی می توان حجم اندکی از چربی های موضعی در مناطقی مانند  غبغب  و بالای سینه، بزرگی سینه آقایان، اطراف زانو را برداشت .همچنین قابل ذکر است که به دلیل عدم آسیب به سلول های چربی به طور همزمان می توان چربی خارج شده را به هر قسمتی از بدن مانند باسن، سینه، صورت (گونه، لب و خطوط وچروک های پوستی)، پشت دست و … تزریق کرد.

 

دستگاه پیکر تراشی لیپوماتیک چه فرقی با سایر دستگاه های لیپوساکشن با قدرت کمکی دارد؟

در سایر دستگا هها معمولا حرکت میله لیپوساکشن به سمت جلو و عقب است یعنی حرکات رفت و برگشتی دارد اما در لیپوماتیکحرکات نوک میله علاوه بر رفت و برگشتی به شکل لرزشی و دورانی هم هست به این تکنولوژی nutational infrasonic liposuctionگفته می شود که در سال 1997 ساخته شده است و ادعا شده باعث صدمه کمتر به بافتها میشود.لیپوماتیک به شکل فعلی ساخت شرکت یورومی بلژیک است.

 

پیکر تراشی لیپوماتیک برای کدام قسمت های بدن انجام می شود؟

پیکر تراشی برای تمام نواحی بدن

لیپوماتیک شکم و پهلو

لیپوماتیک بازو

لیپوماتیک غبغب

لیپوماتیک باسن و ساق پا

لیپوماتیک پشت

پیکر تراشی لیپوماتیک چگونه انجام می شود یا چطور چربی ها را از بین می برد؟

برای انجام مرحله پیکر تراشی یا همان لیپوماتیک ابتدا توسط پزشک متخصص در محل مورد نظر برای شروع پروسه لیپوماتیک، سوراخی به اندازه 2 الی 5میلی متر ایجاد شده وکانولای دستگاه از طریق سوراخهای ایجاد شده وارد بافت چربی میشود وبا استفاده از میدانی از امواج مادون صوت بافت چربی محل مورد نظر را تخریب کرده وهمزمان محلول استاندارد را جهت بی حسی موضعی واز بین بردن احتمال خون ریزی به میان بافت چربی میفرستد.

مخلوط این مایع بی حسی و چربی خرد شده در نهایت از همان منافذ ایجاد شده خارج میگردد. لیپوماتیک اینفراسونیک دارای سیستم ایمنی فعال می باشد که وقتی به بافت غیر چربی برخورد کرده، دستگاه را متوقف می کند بنابراین خطر پارگی احشائی ویا پرفوراسیون ندارد و به دلیل عدم ایجاد حرارت در بافت چربی خطر سوختگی پوست ، نکروز پوست ویا سوختگی محل ورود کانولا را ندارد.

 lipomatic

در حقیقت به زبان پزشکان در انجام روش لیپوماتیک برای  خوش اندامی از طریق ایجاد چند منفذ کوچک متناسب با قطر کانول، کانول که به هندیس پنوماتیک متصل است از جهات مختلف وارد موضع تحت عمل می شود ، کانول در جهات مختلف جلو عقب، عمود برهم (X,Y) و گردشی سه بعدی (Nutation) به ارتعاش درآمده و سبب تولید امواجی با فرکانس زیر 20 هرتز در مایع موجود در بافت چربی می شود. این امواج سبب لیز لوبول های چربی و تبدیل آنها به ذرات چربی دانه ارزنی شده که همزمان تخلیه نیز می گردند. حرکات سه بعدی کانول سبب ایجاد امواج اینفراسونیک در بافت چربی شده و ارتعاشات این امواج سبب لیز چربی به طور کاملا یکنواخت می شود.

حداکثر سایز کانول مورد استفاده بهتر است بیشتر از 5/4 میلی متر نباشد. همچنین حداکثر میزان چربی قابل تخلیه از بدن هر فرد در یک جلسه بستگی به وزن، سایز و محتوای چربی بدن فرد دارد. میزان چربی تخلیه شده در یک جلسه در بهترین شرایط نباید از 5 لیتر فراتر رود. در غیر اینصورت احتمال ایجاد اختلالات همودینامیک حین عمل افزایش می یابد.

در صورت نیاز فرد به تخلیه چربی بیشتر از سایز نقاط بدن می توان در جلسات دیگری به فاصله بیشتر از 72 ساعت از عمل قبلی چربی این قسمتها را نیز تخلیه کرد. این فاصله زمانی نیز مربوط به جریان لیدوکائین در بدن است که 72 ساعت به طول می انجاد.

 

زمان عمل پیکر تراشی لیپوماتیک چقدر طول می کشد؟

در این نوع عمل با توجه به اینکه تزریق مایه بی حسی به صورت اتوماتیک و هوشمند صورت می پذیردبنابراین با سرعت بیشتری انجام می شود.و به دنبال آن تخریب سلولهای چربی همزمان تخلیه صورت می گیرد.بنابراین زمان عمل لیپوماتیک کوتاهتر شده و زمان بیشتری در اختیار پزشک قرار می گیرد و پزشک می تواند با حوصله و ظرافت بیشتری عمل لیپوماتیک را انجام دهدو در نهایت نتیجه بهتری از عمل لیپوماتیک حاصل شود.

 

بهبودی بعد از عمل پیکر تراشی لیپوماتیک

یکی از سوالات رایج مراجعین برای انجام هرگونه  جراحی زیبایی در مورد مدت زمان بهبودی کامل است . در روشهای قدیمی تر مانند لیپوساکشن به دلیل تزریق زیاد مایع بی حسی و آسیب بافتی بیش از حد و همچنین  بیهوشی  گاهی اوقات تا دوماه پس از عمل بیمار درد داشته و دوره بهبودی آن طول می کشد،اما در عمل لیپوماتیک بیشتر بیماران از فردای عمل فعالیت روزانه خود را پی گرفته و حداکثر زمان ممکن برای مراقبت اولیه یک هفته می باشد.

 

مزیت های روش رفع چربی ها با جراحی پیکر تراشی لیپوماتیک

طبیعتا هر روش جدید و مدرن با مزیت هایی نسبت به سایر روش های قدیمی همراه است .مهمترین ویژگی این تکنیک استفاده از فرکانس های پایین ارتعاشی (به ویژه نسبت به تکنیک اولتراسوند) می باشد و این خاصیت مزایای متعددی از جمله خونریزی کمتر، بهبود سریع تر، دوران نقاهت کوتاهتر، نتایج موثرتر درمانی و مهم تر از همه جلوگیری از خطر سوختگی پوست را شامل می شود.

که بطور خلاصه برتری های لیپوماتیک نسبت به سایر روشهای لیپولیزر،لیپوساکشن اولتراسونیک عبارتند از :

عدم ایجاد سوختگی پوست

درد کمتر حین عمل و پس از عمل لیپوماتیک

تورم وکبودی

زمان عمل کوتاهتر است

میزان داروی بی حسی کمتری نیاز دارد

انقباض پوست بهتر وبیشتر است و در نتیجه جمع شدن پوست وجلوگیری از شلی پوست بهترانجام می شود

درمان نواحی فیبروتیک مانند کمر، سینه آقایان وافراد که قبلا لیپوساکشن شده اند بهتر وآسانتر از روشهای دیگر است

ریسک پارگی احشائی وآمبولی ندارد .

 

مراقبت های بعد از پیکر تراشی لیپوماتیک:

رژیم غذایی

اگر تخلیه چربی با بی حس کننده موضعی انجام شده است، بیمار می تواند فوراً به رژیم غذایی معمول خود بازگردد. به مقدار کافی آب، آب میوه یا نوشیدنی های غیر الکلی برای جلوگیری از اتلاف آب بدن بنوشد. از خوردن نوشیدنی های الکلی، به مدت 48 ساعت قبل و بعد از جراحی اجتناب شود.

فعالیت فیزیکی

استراحت مطلق برای چند ساعت اول بعد از جراحی پیشنهاد می شود. تا 18 ساعت رانندگی نکند. در روز یا عصر تخلیه چربی،  پیاده روی  کوتاهی اگر تمایل داشته باشد می تواند انجام دهد. در صورت شلی اولیه زیاد پوست در ناحیه شکم تا 3 الی 5 روز بیمار را از نشستن 90 درجه باید منع کرد زیرا پوست شل شده چین خورده و مایعات در بین سپتوم های آن محبوس شده و به همراه سرومای تشکیل شده سبب سفتی پوست زیر شکم می شود. این مشکلی است که خیلی از پزشکان پس از تخلیه چربی با آن مواجه می شوند و دنبال راه حلی برای آن می گردند. برای جلوگیری از این امر به بیمار توصیه می شود که در این مدت بیشتر دراز کشیده، راه برود یا برای نشستن لم دهد.

روز بعد از تخلیه چربی با لیپوماتیک بیمار می تواند خود را درگیر فعالیت های فیزیکی روزانه خود کند. همچنین می تواند 2 تا 4 روز پس از درمان به ورزش یا فعالیت فیزیکی خود بازگردد. پیشنهاد می شود که با 25 درصد از شدت ورزش نرمال خود آغاز کند و سپس فعالیت روزانه ورزشی را با حوصله افزایش دهد. هرچه تحرک بیمار در روزهای اول بیشتر باشد تخلیه مایعات بهتر صورت می گیرد.

 

پوشیدن گن های ویژه تخلیه چربی

برای ترغیب درناژ مایعات از محل های برش و جلوگیری از تورم پس از تخلیه چربی می بایست گن های ویژه ای را که قبلا هم در این فصل به آنها اشاره شده متناسب با سایز بیمار تجویز نمود تا بلافاصله پس از پانسمان شده بر تن وی پوشیده شود. با آغاز روز بعد از جراحی بیمار می تواند گن را فقط روزانه برای رفتن به حمام بیرون آورده، گن را شسته و پس از خشک شدن مجدداً بپوشد و پوشیدن مداوم گن را باید تا 24 ساعت بعد از اینکه درناژ مایعات کاملاً متوقف شد، ادامه دهد. پوشیدن گن پس از درمان با لیپوماتیک فقط به مدت 7 تا 10 روز توصیه می گردد و پس از آن اجازه داه می شود تا پوست فشرده نشده و به طور عرضی شروع به کشیده شدن نماید.

ضعف و سرگیجه

بیماران ممکن است احساس سرگیجه مختصری را در صبح روز بعد از تخلیه چربی، تجربه نمایند که معمولاً به هنگام درآوردن لباسها و یا تغییر وضعیت سریع از حالت نشسته به ایستاده رخ می دهد. در این حالت بیمار باید سریعاً در حالت نشسته یا درازکش قرار بگیرد.

غش کردن (از حال رفتن) با دیدن خون

بعضی از افراد با دیدن خون از حال می روند. چنین افرادی باید هنگام تعویض پانسمان های خونی شده و لباسهایشان پیش بینی این مشکل را کرده و مراقب باشند.

از حال رفتن بعد از ادرار کردن

صبح بعد از زایمان، خانم باردار اگر سریعاً بعد از ادرار کردن بایستد، با خطر از حال رفتن مواجه است که به آن سنکوپ بعد از ادرار کردن می گویند. موقعیت مشابه صبح بعد از تخلیه چربی می تواند اتفاق بیفتد. بیماری که تخلیه چربی انجام داده است باید بعد از ادرار کردن در 24 ساعت اول پس از عمل به آرامی بایستد. به منظور اجتناب از آسیب دیدگی جدی ناشی از افتادن، اگر سرگیجه اتفاق افتاد، بیمار باید نشسته یا فوراً روی زمین دراز بکشد. پیشنهاد می شود که بیماران در حمام یا دستشویی را قفل نکنند تا هنگام لزوم به آنها کمک شود.

مدیریت درناژ بعد از عمل:

فرد باید انتظار خروج مقدار زیادی خونابه و ماده بی حسی را از محل های برش در طی 24 تا 48 ساعت اول بعد از تخلیه چربی داشته باشد. در کل، هرچه درناژ و تخلیه مایعات بیشتر باشد، کبودی و تورم کمتری رخ می دهد. در 24 تا 48 ساعت اول توصیه می شود علاوه بر پانسمان از پدهای بسیار جاذب بر روی نواحی درمان شده و زیر گن استفاده شود. بعد از اینکه بیشتر درناژ متوقف شد، بیماران نیاز به قرار دادن پدهای جاذب بر روی برش هایی دارند که مایع از آنها تخلیه می شود.

مراقبت از زخم و حمام کردن

بیمار باید بریدگی ها را تمیز نگه دارد. پس از 48 ساعت اول یک یا دوبار در روز حمام کردن توصیه می شود پس از شستن دستها ابتدا باید پوست محل تخلیه چربی را مقداری ماساژ داده تا به درناژ کمک شود سپس بریدگی ها را به آرامی با آب و صابون شسته و بعد با حوله تمیزی خشک کرد. محل برش را دوباره پانسمان کرده و از پدهای جاذب جدید استفاده شود. هنگامی که به مدت 24 ساعت از محل برش مایعی تخلیه نشود، دیگر نیازی به پانسمان کردن و استفاده از پد نیست.

تجویزآنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک هایی برای پوشش باکتری های گرم مثبت و گرم منفی به مدت یک هفته تجویز می شود. به بیمار توصیه می شود که اگر نشانه ای از عفونت مانند تب، ترشحات بودار یا قرمزی کانونی، تورم یا درد در ناحیه درمان شده دید، با پزشک تماس بگیرد.

روش های لاغری با جراحی

نبایدها

نباید از آیس پک یا پدهای گرمایی برای پوست ناحیه درمان شده استفاده شود. نیازی به استفاده از محلول های ضد عفونی کننده یددار مثل بتادین بر روی محل های برش نیست زیرا مکان های بریدگی بدون این محلول ها سریع تر و بهتر بهبود می یابند. در آب حمام، جکوزی، استخر یا دریا حداقل تا 7 روز بعد از درمان برای کاهش خطر عفونت نباید شنا کرد.

 

 

حالت تهوع:

تهوع و استفراغ از جمله عوارض جانبی هستند که ممکن است پس از تخلیه چربی رخ دهند. تهوع می تواند با آنتی بیوتیک ها،لورازپام یا بی حس کننده های موضعی ایجاد شود.

بی نظمی های قاعدگی

بی نظمی های قاعدگی ممکن است برای یک ماه یا بیشتر بعد از تخلیه چربی اتفاق افتد. تاخیر یا تسریع قاعدگی ماهانه عارضه جانبی هر عملی می تواند باشد.

بالا فتن دما

بالا رفتن دما در طول 48 ساعت اول پس از عمل نتیجه طبیعی واکنش بدن به ترومای ناشی از تخلیه چربی است.

تورم و التهاب

تورم، التهاب و زخم شدن از عوارض شایع تخلیه چربی هستند. برای کاهش ورم و التهاب می توان دو عدد تیلنول هر 4 ساعت تجویز نمود. احساس ناراحتی و زخم زیر پوست تا روز دوم بعد از تخلیه چربی ممکن است بیشتر شود و سپس روزانه بهبود می یابد.

اجتناب از مصرف آسپرین  و ایبوپروفن

به مدت 3 روز بعد از تخلیه چربی، استفاده از آسپرین، ایبوپروفن یا NSAIDS (داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی) مانند بومزین، آناسین یا نوپرین ممنوع است. NSAIDS می تواند خونریزی ها را با آسیب به ساختار پلاکت ها افزایش دهد. همچنین پاسخ ایمنی به عفونت را با آسیب به ساختار گلبول های سفید خون پایین می آورند.

کبود شدگی

کبود شدگی به دنبال تخلیه چربی با لیپوماتیک کمتر از سایر روش های تخلیه چربی است. اگرچه، هرچه حجم چربی تخلیه شده بیشتر باشد، ریسک کبود شدگی، بیشتر خواهد بود. احتمال و میزان کبودی از فردی به فرد دیگر متغیر است.

درد و تورم

درد و تورم به دلیل واکنش التهابی به ترومای ناشی از تخلیه چربی ممکن است اتفاق افتد و 5 تا 10 روز بعد از درمان افزایش یابد. هرچه روش انجام درمان کم تهاجمی تر باشد درد و تورم پس از آن بیشتر خواهد بود.

خارش

خارش نواحی درمان شده، چند روز بعد از تخلیه چربی ممکن است به عنوان بخشی از فرآیند عادی بهبود اتفاق افتد. برای بهبود این حالت، می توان از تجویز داروهای ضد خارش استفاده کرد.

 

 

لیپوماتیک یکی از روش های جدید در جراحی پیکرتراشی جراحی لیپوماتیک میباشد که امروزه بسیاری از مراجعه کنندگان این عمل را جراحان کاندیدمی نمایند باانجام دادن پیکر تلاشی که شامل استفاده از دستگاه لیپوماتیک یا در صورت نیاز(ابدومینوپلاستی)  ویا هردو عمل صورت میگیرد یکی از مزایای لیپوماتیک نسبت به سایر روشها یک نواختی لایه چربی زیرپوست در لیپوماتیک (lipomatic) عالی است وهیچگونه بقایای مانده چربی که در روش های دیگر ساکشن بصورت گلوله مانند در زیر پوست لمس می گردد دراین روش وجود ندارد. حدودا 99 درصد بیماران سه الی چهار ساعت بعد از عمل ترخیص می شوند ودوره نقاهت این عمل دو الی سه هفته می باشد

کوچک کردن شکم یکی از شایعترین شکایات مراجعه کنندگان در جراحی می باشد  مشکلات مربوط به افتادگی شکم یا پهلوها  که این افراداز برجستگی های بیش از حد ناحیه  شلی وافتادگی شکم ویا وجود ترک های فراوان که اثرات چاقی وحجم زیاد چربی و یا ترک های   بوجود آمده از بارداری واین افراد را رنج می دهد وحتی این چاقی زیاد ازحجم چربی باعث دشواری در ورزش وحرکات ورزشی بوده وگاها افرادرا دچار کمر درد وعفونتهای پوستی زیر شکم می نمایید.

عمل لیپوماتیک برای همه افرادازسن بلوغ تاسنین بالا قابل انجام است مشروط براینکه بیمار شرایط جسمانی لازم راداشته باشد ودرواقع مناسبترین بیماران جهت انجام لیپوماتیک کسانی هستند که افزایش وزن خیلی بالایی ندارند وازافزایش سایز رنج می برند.

در روش لیپوماتیک دستگاه از دو نوع موج به نام اینفراسونیک و ارتعاش و نوسان ثابت حول یک محور(nultation)می تواند سلول های چربی را ازجایی که به یکدیگر متصل هستند جداکند همچنین بدون اینکه سلول های چربی راتخریب کند سلول های بافت چربی راسالم اززیرپوست باعمل ساکشن بیرون بیاورد به همین دلیل از سلول های خارج شده چربی توسط این تکنیک می توان مجددابه عنوان فیلربادوام بیشتروتورم کمتربرای حجیم سازی گونه  وصورت یا  سینه ها و باسن وسایر اعضای بدن برای زیباسازی استفاده کرد.

جراحی زیبایی آبدومینو پلاستی:

یکی از قدرتمند ترین اعمال جراحی ترمیمی ( تغییر شکل دهنده ) آبدومینوپلاستی (تامی تاک)است که باعث می شود شکم را به ایده آل از دیدگاه زیبایی نزدیک کند. از دیدگاه زیبایی، شکمی ایده آل است که مسطح بوده و فاقد هرگونه خطوط استریا و پوست اضافه باشد. علاوه بر این عضلات شکمی سفت بوده و تنها یک لایه چربی متوسط روی آن را پوشانده است.آبدومینوپلاستی باعث سفت شدن شلی و افتادگی پوست شکم می شود و نیز موجب مسطح شدن ( صاف تر ) و لاغر شدن شکم و بازگرداندن شکم به حالت اولیه خود می شود یعنی تا حد امکان خطوط استریا و چین و چروک ها و ترک های سطح پوست را از بین می برد.

 

یکی دیگر ازعوامل جراحی آبدومینوپلاستی(تامی تاک):

بارداری و کاهش یا افزایش وزن از جمله مهم ترین عواملی هستند که با اثر بر روی عضلات شکم، ایجاد خطوط استریا و افزایش توده چربی شکمی، سبب تغییر در ظاهر شکم می شوند. ورزش می تواند سبب کاهش توده (ضخامت) چربی در ناحیه شکم شود اما هیچ اثری در از بین بردن خطوط استریا و بهبود پوست شل شده شکم ندارد. علاوه بر آن اگر تغییر معناداری در عضلات شکمی هم به وجود آمده باشد دیگر ورزش به تنهایی برای بهبود ظاهر آن کارساز نخواهد بود.

آبدومینوپلاستی (تامی تاک)برای بیمارانی مناسب است که تمام اقدامات غیر تهاجمی تر مثل رژیم و ورزش و… را امتحان کرده و نتیجه نگرفته و در حال افزایش وزن نیست.آبدومینوپلاستی اقدامی تهاجمی است که  اساس کار این جراحی، تغییر در مولفه هایی است که به طور مستقیم بر ظاهر شکم اثر می گذارند، مانند

• پوست اضافه و خطوط استریا

• توده چربی اضافه

 

 

• عضلات شکمی شل شده تامی تاک در بهبود موارد زیر می تواند کمک کننده باشد:

پوست و خطوط استریا: پوست اضافی شکم را نمی توان از طریق ورزش از بین برد، چرا که پوست اضافه خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و هیچگونه پاسخ فیزیولوژیک نسبت به ورزش نخواهد داشت. از این رو آبدومینوپلاستی مستقیما با حذف پوست اضافی شکم و بهبود وضعیت خطوط استریا به منظور ایجاد شکمی سفت تر و با خطوط استریای کم تر ( یا بدون خطوط استریا) انجام می شود.

توده چربی: وقتی که پوست اضافه حذف می شود توده چربی اضافی متصل شده به آن نیز حذف خواهد شد. در صورت نیاز، لیپوساکشن تکمیلی می تواند به لاغرتر شدن شکم و حذف چربی های اضافی باقی مانده در شکم، در حین انجام تامی تاک کمک کند. ممکن است حذف توده چربی برای بیمارانی که تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفته اند دیگر مد نظر نباشد.

عضلات: همان طور که پوست شل شده و افتاده را می توان کشید، عضلات شکمی را نیز که به سبب بارداری و کاهش یاافزایش وزن، شل و افتاده، نازک و ضعیف شده اند را نیز می توان کشید و بهبود داد. در اصطلاح پزشکی به شل شدن عضلات (خارج شدن از حالت نرمال خودشان) ” diastasis recti” می گویند. ورزش می تواند سبب تقویت عضلات شل شده شکمی شود اما اگر این شل شدگی زیاد باشد، ورزش دیگر در بازگرداندن این عضلات به جایگاه اولیه خودشان کارساز نیست. در جریان عمل آبدومینوپلاستی، عضلات شل شده به جایگاه اصلی خودشان بازگردانیده می شوند ( حتی از حالت اصلی خودشان کمی مستحکم تر می شوند). مجموع این اعمال یک شکم صاف و احتمالا مقعر با یک کمر باریک را برای فرد به ارمغان می آورد.

 

چه کسانی بهترين کانديدا برای عمل جراحی زیبایی شکم یا آبدومینوپلاستی هستند؟

افرادی که شکم های بزرگ و پر چربی دارند که پوست آن آويزان است و با رژيم غذايی يا برنامه منظم ورزشی لاغر نمی شوند بهترين کانديد برای عمل ابدومینوپلاستی هستند. جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی به ويژه يرای خانم هايی که حاملگی های متعدد داشته اند وپوست شکمشان کشیده شده و از طرفی عضلات شکمشان موقعيت طبيعی خود را از دست داده توصيه می شود، جراحی آبدومینوپلاستی همين طور برای افراد پيری که خاصيت ارتجاعی پوستشان را از دست داده اند و دچار چاقی و لاغری های مکرر شده اند و خطوط استریا در ناحیه شکم آنها زیاد دیده می شود نيز توصيه می‌شود. این عمل جراحی برای تمامی سنین قابل انجام است، افراد می توانند با انجام آبدومینوپلاستی اعتماد به نفس بيشتری نسبت به ظاهر خود پيدا کنند، ولی بهتر است قبل از عمل در مورد توقعاتی که از نتايج اين جراحی دارند و همين طور در مورد نگرانی های خود با جراح مربوطه صحبت کنند تا در مورد اين مسائل و نتيجه عمل با هم به توافق مورد نظر برسند.

تامی تاک به چه کسانی توصیه نمی شود؟

افرادي که تصميم به کاهش وزن شديد دارند بهتر است اول به وزن ایده ال خود برسد و سپس برای جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی اقدام کند.

آبدومینوپلاستی هیچ منعی در افرادی که قصد باردار شدن در آینده را دارد، ندارد و حتی هیچ اثرسویی بر بارداری آنها و رشد جنین شان نخواهد داشت. اما آنچه که در این میان حائز اهمیت است، آن است که بیماران باید بدانند که بارداری می تواند ظاهر شکم آنها را دوباره دستخوش تغییرات نامطلوب کند.

توجيه آن نيز اين است که در طی جراحی زیبایی شکم عضلات راست شکم کنار يکديگر فيکس می شود ولی در طی حاملگی و در نتيجه رشد جنين اين عضلات از هم دور شده و شکم باز به وضعيت قبل از آبدومينوپلاستی بر می گردد.برش های جراحی در تامی تاک تمامی اعمال جراحی از خود اسکار یا جای زخمی بر جای می گذارند. اما یک جراح پلاستیک متخصص و متبحر است که سعی در به جا گذاشتن کوچک ترین اسکار قابل مشاهده در کم ترین مکان قابل رویت است.اصلی ترین اسکار در جراحی آبدومینوپلاستی به شکل یک برش طولی در زیر شکم یا در زیر اسکار سزارین واقع است.

این برش می تواند در طول از دهانه استخوان ران به سمت استخوان لگن نیز گسترش یابد. که به طور عمومی کاملا بهبود یافته و در زیر خط بیکینی پنهان می شود. در حالت برهنه اسکار ممکن است قابل مشاهده باشد که این موضوع بستگی به میزان دوره بهبودی اسکار دارد. به طور کلی این اسکار را می توان بالاتر یا پایین تر از محل ذکر شده و وابسته به تمایلات بیمار بر جای گذاشت.برش دوم در اطراف ناف، در امتداد لبه آن ایجاد می شود.این اسکار به طور طبیعی تمایل به ترکیب شدن با پوست اطراف ناف را داشته و درون انحنای طبیعی ناف پنهان می شود.دوره نقاهت در آبدومینوپلاستی در چند روز ابتدایی بعد از عمل ایستادن به صورت کاملا کشیده برای بیمار ناراحت کننده است. بنابراین توصیه آن است که در 5 روز اول پس از جراحی ،بیماران کمی کمرشان را خم کنند. ترشح خونابه تا چند روز پس از عمل آبدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم طبیعی است.با طی شدن دوران نقاهت، بیمار یک هفته بعد قادر خواهد بود که بدون درد، کاملا کشیده بیاستد. توصیه آن است که بیماران تا زمان بهبودی کامل از انجام هرگونه فعالیت سنگین بپرهیزند ،انجام کارهای سبک و معمولی مشکلی ایجاد نمی کند. بیمار در ابتدا یک احساس ناراحت کننده را مشابه زمانی که عضلات شکم در اثر انجام فعالیت بدنی شدید، می گیرند را تجربه می کند. وجود یک کبودی خفیف تا متوسط پس از جراحی طبیعی است که البته در بیمارانی که عمل لیپوساکشن بر روی آنها انجام شده، ممکن است این کبودی شدیدتر باشد. استحمام کردن 24 ساعت پس از انجام عمل آبدومینوپلاستی مجاز است.

یکی دیگراز جراحی نوین در پیکر تراشی جراحی ابدومینوپلاستی استکاندیدای این نوع جراحی را بیشتر افرادی راتشکیل می دهد  که افتادگی وشلی شکم رادارند خانم ها بعداز زایمان دچار مشکلاتی درناحیه شکم می شوند در پوست چربی و ظاهر برجسته شکم بعداز زایمان پوست شل می شود وترک های روی پوست ایجادمی شود وچربی ها در نواحی مرکزشکم دورناف و پهلوها تجمع می کنند وعضلات شکم شل می شود این شلی عضلات باعث برآمده شدن شکم می شوند دراین نوع عمل پوست اضافه در ناحیه ناف کاملا برداته می شود

باجراحی ابدومینوپلاستی ترکها دراین ناحیه کاملا رفع می شود اما پوستی که در ناحیه بالای ناف قراردارد باید لیپوماتیک شود زیرا ضخامت چربی آن کم می شود وهمین پوست تمام سطح پوست شکم را خواهد پوشاند و در ناحیه پهلوها چربی ها لیپوماتیک  می شود ودر قدم آخر عضلات جداره شکم از بالاترین نقطه شکم دوخته می شود وقتی جراح پوست اضافه را برمی دارد نواحی مختلف شکم وپهلوها را لیپوماتیک می کند وعضلات شکم ازبالاترین نقطه تا پایین ترین نقطه شکم می دوزد بااین عمل جراحی شکم بسیار زیبا با اندازه کوچک به دست می آید.

در روش ابدومینوپلاستی که درطی بیهوشی کامل انجام می شود ابتدا یک برش درسطح پوست در زیرشکم تقریبا درمحل برش سزارین انجام میشود وبعدازآن پزشک چربی رابصورت مستقیم ازبافت پوست وعضله ها جدا کرده است معمولا ازقسمت بالاتا نواحی دنده ها واز قسمت های میانی تا حوالی پهلوها این کار انجام میشود وبعدازآن توسط نخ هایی بخیه ای که غیرقابل جذب باشد عضلات داخل شکم را بصورت پلیسه ای می دوزند وبعدازاتمام دختن  پوست اضافه توسط پزشک بریده می شود وجراحی ابدومینو پلاستی پایان می پزیرد قبل ازکشیدن پوست  دراین روش جراحی ابتدا چربی ها خارج میشود ومدت زمان این جراحی بین 2 الی 4 ساعت می باشد وپس از عما ابدومینوپلاستی فرد حدود یک هفته تا ده روزبایدخمیده راه برود وحدود2 ماه باید حتما گن استفاده نماید ومقداربرشی که بر روی پوست فرد ایجادمی شود در طی این عمل بستگی دارد به افتادگی وچین وچروک های بوجودآمده است.

خانم های که بعداز زایمان دچارمشکلاتی درناحیه شکم می شوند درپوست چربی وظاهربرجسته شکمبعداز زایمان پوست شل می شود ترک می خورد چربی ها درنواحی مرکزشکم دورناف وپهلوها تجمع پیدامی کند این شلی عضلات باعث برامدگی شکم می شوند.با عمل جراحی ابدومینوپلاستی ترک ها در ناحیه کاملا رفع می شود.وشخص یک شکم بسیارزیبا واندازه کوچک به دست می آورد.

بهبود ظاهر بیمار با جراحی زیبایی شکم:

یک شکم مسطح وشکیل یکی از مواردی است که بسیاری از ما تلاش می کنیم با روش های همچون ورزش وکنترول وزن بدست بیاوریم گاهی اوقات این روش ها ما را به هدفی که آرزوداریم نمی رساند وحتی کسانیکه ازسایر جهات وزن طبیعی ومتناسب نیز دارند ممکن است شکم برجسته یا شل وآویزانی پیداکرده باشند.

شایعه ترین علل این اتفاق عبارتنداز:

بارداری – پیری – تغییرات چشمگیر وزن  – وارثت – جراحی قبلی

 

جراحی پلاستیک وزیبایی علاوه بر اینکه میبایست از مهارت پزشکی بالایی برخوردارباشدازاستعداد هنری وزیبایی شناختی هم برخوردارباشد چون مهمترین خواسته کسی که تصمیم به جراحی زیبایی دارد از جراحش اضافه شدن بر زیبایی اوست.

 

اگربه دنبال جراحی با هزینه های کمتری نسبت به سایر پزشکان هستید ما میتوانیم با کمترین قیمتها رابرای شما پیدانماییم.

اما اگرقصدجراحی هرگونه جراحی زیبایی دارید بی جهت به بهانه چند صدهزار تومان یا یک میلیون هزینه کمتر زیبایی وسلامتی خود را به دست پزشکی که یکی از دوفاکتوربالارادارد نسپارید.

کوچک کردن شکم :

یکی از شایع ترین شکایات مراجعین در جراحی های زیبایی مشکلات مربوط به ناحیه شکم و پهلو ها است که این افراد از برجستگی و چاقی بیش از حد این ناحیه ، شلی وافتادگی پوست شکم و یا وجود ترک های فراوان در پوست شکم خود رنج میبرند . برای این افرادپیدا کردن لباس مناسب سخت و پوشیدن بسیاری از لباس ها غیر ممکن است . در بسیاری از موارد انجام حرکات ورزشی دشوار میشود وگاهی فرد دچار کمردرد و عفونتهای پوستی زیر چین شکم میشود.

?ویژگی های لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی:

 

? با انجام دادن پیکر تراشی که شامل استفاده از دستگاه لیپوماتیک یا در صورت نیاز ، جراحی باز(ابدومینوپلاستی) و یا انجام هردو بیمار صبح روز انجام عمل در مرکز جراحی بستری می شود .
عموما 99% بیماران سه الی چهار ساعت بعد از انجام عمل ترخیص می شوند مگر بیمار خود تمایل داشته باشد در مرکز جراحی بماند .

1⃣ طول دوران نقاهت دو الی سه هفته می باشد .
2⃣ این دو الی سه هفته دوران نقاهت به معنی استراحت مطلق نمی باشد ، بیمار میتواند دو روز بعد حتی فردای روز عمل به محیط کار برگردد ، راه برود و کار های شخصی خود را انجام بدهد .

بستن گن محکم و مداوم از فاکتور های بسیار مهم می باشد ،
به دلیل اینکه :
1⃣ پوست زودتر میچسبد
2⃣ ورم و التهاب ایجاد نمیشود

سه الی چهار روز اول ترشحاتی از ناحیه پیکرتراشی شده خارج میگردد . هر چقدر میزان این ترشحات بیشتر باشد بهتر است چرا که بیمار بیشتر سایز کم میکند و بیماران نباید از ترشحات زیاد بترسند .

جراحی بادی جت:

بادی جت یکی از روش های نوین در خارج نمودن چربی های اضافه از بدن می باشد دستگاه بادی جت ساخت کشورآلمان می باشد که در طراحی آن از آب برای خارج کردن چربی ازبدن استفاده شده است.

 

? ژنیکوماستی ( جراحی سینه آقایان )

بزرگ بودن سینه در آقایان (Gynecomastia) مشکلی است که به دلایل مختلفی بروز می نماید، بزرگ بودن سینه علاوه بر تخریب زیبایی ظاهری و اندام ممکن است ایجاد درد و تورم نماید که منجر به تقاضای شخص به کوچک کردن سینه می گردد. که باید توسط متخصصان جراحی زیبایی و پلاستیک آمين معاینه و بررسی شود.

این مشکل که به دلیل رشد غیر طبیعی غدد پستانی در مردان اتفاق می افتد، در بسیاری از موارد منجر به بزرگ شدن بیش از اندازه سینه و در نهایت افتادگی آن می شود، این مشکل به صورت شایع در نوجوانان دیده می شود و ممکن است در نوزادان یا افراد مسن نیز بروز نماید.

ژنیکوماستی که نوعی بیماری یا اختلال متابولیکی می باشد به راحتی توسط جراحی ژنیکوماستی ( درمان بزرگی سینه آقایان ) قابل درمان بوده و باعث بهبود ظاهر و کاهش درد و تورم در بدن فرد می شود.

این مشکل ممکن است بر اثر اختلال در هورمون های جنسی نیز بروز نماید ، همچنین در مواردی مشاهده می شود که ترشح زیاد هورمون پرولاکتین باعث بروز ژنیکوماستی شده است، هرچند که ممکن است این بیماری بدون هیچ مشخصه ای بروز نماید.

روش های درمانی افرادچاق:

با توجه به درنظر گرفتن مشکل خاص هرانسان پرسه وتایم درمانی خاصی نیز برای آن درنظرگرفته شده است.مثل سن وسلامتی عمومی فرد کیفیت پوست (پوست سفت بدون ترک یا پوست نازک با ترک های فراوان)

  • میزان پوست اضافه بالاوپایین شکم  ومقدارچربی دورشکم وپهلوها وشل یاسفت بودن جداره شکم (عضلات شکم)
  • می توانیم به سه روش رایج درمانی اشاره نماییم:
  • 1- جراحی لیپوماتیک:خارج کردن چربی زیرپوست
  • 2- جراحی ابدومینو پلاستی یا همان تامی تاک
  • 3- ترکیب ابدومینوپلاستی شکم به همراه لیپوماتیک پهلو ویا پشت

* لیپوساکشن غبغب:

ساکشن غبغب کمک زیادی به زیبا سازس صورت می نمایید بطوری که صورت باریکتر به نظرمی رسد گویی که شخص وزن زیادی کم کرده است عمل ساکشن غبغب در طی یک چند ساعت صورت می گیرد وچربی های مجتمع از غبغب را می توان در چین وچروک صورت خود شخص تزریق کرد تا باعث حجم دهی صورت گردد.از دیگر مزایای ساکشن غبغب می توانیم این نکته را خاطرنشان کنیم که این عمل بسیارروش امن وکاربردی برای از بین رفتن چربی های زیر چانه می گردد همانطورکه می دانید چربی گردن وغبغب با رژیم وکاهش وزن وفعالیت های ورزشی  هیچ تغییری نمی کند با انجام ساکشن غبغب نتیجه بسیار عالی در تایم زمانی بسیارکوتاه را مشاهده خواهیدنمود این عمل دارای عوارض بسیار کم ونتیجه عالی خواهدبود وروشی مناسب در ازبین بردن چربی غبغب  بحساب می آید.

کانال تلگرام جراحان زیبایی مشهد

jarahanmashhad@ برای مشاهده تصاویر و هزینه  ما را در تلگرام دنبال کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *