جراحی بینی

جراحان زیبایی مشهد
20 دسامبر

جراحی زیبایی بینی:

آمار جراحی بینی در ایران

شایع‌ترین عمل زیبایی در ایران جراحی بینی است بر همین اخاطر ایران رتبه اول جهان را در این زمینه  جراحی زیبایی بینی دارد. یکی از دلایل اصلی شیوع جراحی زیبایی بینی، آناتومی بینی نژاد ایرانی‌ها است که با کشورهای اروپایی تفاوت دارد؛ به همین دلیل ایرانی‌ها بیشتر از سایر کشورها متقاضی انجام جراحی زیبایی بینی هستند. جراحان زیبایی بینی  در این زمینه اعتقاد دارد شکل آناتومی خاص بینی ایرانی‌ها، بالا بودن کیفیت اعمال جراحی زیبایی، سطح بالای دانش پزشکان و جراحان این رشته و هزینه پایین جراحی نسبت به سایر کشورها از مهمترین دلایل این امر ابوده است ایران به قدری در جراحی بینی توانمند است که سالانه تعداد زیادی گردشگر پزشکی برای این عمل زیبایی به ایران خصوصا به شهرمشهد سفر می کنند، تا جایی که برخی افراد مشهور خارجی در حوزه مد و تلویزیون در سالهای اخیر برای این منظور به ایران آمده و بینی خود را زیر تیغ جراحان ایرانی سپرند.

انواع روش‌های جراحی بینی:

جراحی بینی یکی از متداول‌ترین نوع جراحی‌ها است که هر ساله عده بسیاری برای این نوع جراحی به مطب زیبایی  وپزشکان جراح بینی مراجعه می کنند .

جراحی بینی  دو روش جراحی بینی باز و جراحی بینی بسته انجام می‌شود:

تفاوت این دو روش در نحوه ایجاد برش بر روی بینی می‌باشد. در جراحی به روش باز: ازآنجایی که برش در زیر تیغه بینی ایجاد می‌شود پوست بینی به‌طور کلی از بینی جدا شده و جراح می‌تواند با دید وسیعتری تغییرات را بر روی ساختمان بیمی ایجاد کند. اگر می خواهید  جراحی بینی موفقی داشته باشید بهتر است جراح مورد اعتمادی انتخاب کنید.

نکته حائز اهمیت در انواع جراحی بینی این است که در تمام انواع جراحی های بینی (nose job) به هر منظوری که انجام شوند و حتی اگر فقط به مقصود زیبایی نیز انجام شود مانند Rhinoplasty  بازهم باید بر روال تنفسی فرد مورد جراحی تاثیر مثبت بگذارد. به دیگر سخن نفس کشیدن راحت تر شود و اگر به اندازه کافی راحت بوده باید پس از عمل نیز به همان میزان قبل راحت تنفس کند.

به طور کلی انواع جراحی بینی را می توان به شکل زیر دسته بندی کرد:

 

جراحی زیبایی بینی:

جراحی زیبایی بینی اشاره دارد به هر نوع جراحی بینی که صریحا به منظور بهبود یا تغییر ظاهر بینی یک فرد انجام می شود. به طور کلی این نوع جراحی ها اختیاری محسوب می شوند ( بینی عروسکی – بینی فانتزی – بینی نیمه فانتزی – بینی طبیعی)

جراحی بینی کاهشی:

یکی از انواع جراحی بینی ، “جراحی بینی کاهشی” است. این جراحی به منظور کاهش سایز بینی و شکل دهی مجدد آن انجام می شود. و در واقع یکی از رایج ترین انواع جراحی بینی محسوب می شود چون هم آقایان و هم خانم ها معمولا می خواهند که مشخصات بینی بهتر نمایان شود و همچنین ساختار بینی زیباتر شود.

در جراحی بینی کاهشی مناطقی که بیشتر از بقیه تغییر داده می شوند عبارتند از : (نوک بینی و پل بینی) نوک بینی بیمار ممکن است گرد یا بدشکل باشد و پل بینی هم ممکن است قوز و ناهمواری های نا خوشایندی داشته باشد. این دسته از عیوب بینی می تواند با جراحی بینی کاهشی اصلاح شود.

جراحی بینی افزایشی:

بر خلاف جراحی بینی کاهشی، هدف جراحی بینی افزایشی این است که سایز کلی بینی را به تناسب افزایش دهد.

با اینکه این نوع جراحی بینی نسبت به جراحی بینی کاهشی رواج کمتری دارد اما هنوز هم افرادی هستند که ممکن است به این نوع جراحی نیاز داشته باشند. بینی این گونه افراد ممکن است به دلایل ژنتیکی یا دلایل زیست محیطی کوچک تر از حد نرمال باشد و ظاهر نامتناسبی را ایجاد کرده باشد.

موارد جراحی ترمیمی یا جراحی ثانویه نیز ممکن است نیاز به افزایش سایز بینی داشته باشیم. در این گونه موارد، در جراحی اولیه، معمولا غضروف یا بافت بینی بیش از حد برداشته شده است و به همین دلیل در جراحی ترمیمی باید با افزایش سایز به وسیله پیوند غضروف یا روش های دیگر این مشکل را برطرف کرد.

جراحی ترمیمی:

جراحی ترمیمی بینی (جراحی ثانویه یا جراحی مجدد) یکی دیگر از انواع جراحی بینی است. هدف جراحی ترمیمی این است که بتواند مشکلات و عیوبی که در جراحی قبلی ایجاد شده است را برطرف کند یا بهبود دهد.

این نوع جراحی بینی هم می تواند شامل جراحی بینی کاهشی و هم شامل جراحی بینی افزایشی شود. اما در حالت کلی هدف جراحی ترمیمی این است مشکلات آناتومی بینی و همچنین مشکلات کاربردی بینی مانند مشکلات تنفسی را برطرف کند.

به خصوص نوک بینی خیلی باریک یکی رایج ترین دلایلی است که بیماران به خاطر آن برای جراحی ترمیمی مراجعه می کنند. در این حالت ممکن است طی یک جراحی بیش از حد تهاجمی که غضروف زیادی برداشته می شود نوک بینی در خود فرو رفته باشد یا افتاده باشد. در این نوع جراحی های ترمیمی نه تنها شکل بینی اصلاح می شود بلکه راه تنفسی نیز ترمیم خواهد شد.

جراحی شکستگی بینی:

جراحی شکستگی بینی در بین انواع جراحی بینی، می تواند برای افرادی که بینی آنها در یک تصادف یا حادثه آسیب دیده است مناسب باشد. با جراحی شکستگی بینی می توان بینی را به شکل سابق آن برگرداند. اما در بسیاری از موارد بیماران تصمیم می گیرند که از این فرصت استفاده کرده و جراحی زیبایی بینی هم انجام بدهند.

جراحی بینی تزریقی:

در این نوع جراحی بینی که زیر مجموعه ای از جراحی زیبایی بینی است و در آن از پر کننده ها یا فیلر های تزریقی استفاده می شود، می توان مشکلات زیر را اصلاح کرد:

  • اصلاح افتادگی نوک بینی
  • هموار کرد زاویه های تند
  • تغییر زاویه ی نوک بینی برای ایجاد تقارن

به عنوان مثال دکتر شما می تواند به جای اینکه ناهمواری روی بینی را با جراحی بردارد، از یک فیلر تزریقی برای هموار کردن آن استفاده کند. اما تاثیر فیلر های تزریقی دائمی نیست.

جراحی بینی قومی-نژادی:

در جراحی بینی قومی-نژادی نیز همان روش هایی استفاده می شود که در جراحی زیبایی بینی کاربرد دارد. معمولا جراحی بینی قومی-نژادی اشاره می شود به جراحی بینی برای نژاد های آفریقایی، آسیایی، اسپانیایی، افغانی و …

کانتور بینی این افراد معمولا ملایم تر از سایر بیماران است به همین دلیل برای اینکه جراح بتواند از ویژگی های نژادی آنها مراقبت کند، باید توجه خاصی را معطوف کند.

جراحی بینی برای نوجوانان:

در اکثر موارد جراحان بینی به نوجوانان توصیه می کنند قبل از اینکه برای جراحی بینی اقدام کنند، صبر کنند تا رشد بینی آنها کامل (تاسن 17 سالگی)شود.

در اینجا یک استثنا وجود دارد و آن هم در شرایطی است که بینی آسیب دیده باشد یا اینکه فرد با مشکلات تنفسی روبرو باشد. وقتی یک بیمار نوجوان تحت عمل جراحی بینی قرار می گیرد، جراح باید توجه خاصی را معطوف کند تا از آسیب به مناطق رشد بینی جلوگیری شود.

علاوه بر این، یک جراح باید مطمئن شود که بیمار از نظر روحی و روانی آمادگی کامل را برای جراحی بینی دارد.

جراحی بینی برای افراد میانسال:

اگرچه رشد بینی تا ۱۷ سالگی متوقف می شود اما شکل بینی ممکن است با افزایش سن تغییر کند.

نوک بینی ممکن است افتاده تر شود یا اینکه راه هوایی بینی تنگ تر شده و مشکلات تنفسی ایجاد کند. جراحی بینی برای افراد سن بالا می تواند به منظور اصلاح اینگونه مشکلات انجام شود تا عملکرد تنفسی بینی بیمار بهبود پیدا کرده و همچنین ظاهر جوان تری پیدا کند.

 

مهمترین وشاید یکی از مشخصه ی جراحی بینی ضخامت آن میباشد پوستی باضخامت متوسط ورنگ سالم وهموار یکی ازبهترین شرایط در جراحی بینی می باشد این درحالی است که پوست هایی باضخامت های (خیلی نازک وخیلی ضخیم)بدترین شرایط رابرای جراحی بینی داردبدزخم بودن وحالت ارتجاعی پوست دونمونه دیگری ازپوست است که می تواند بر روی پیش بینی جراحی بینی اثربگذارد.در تشخیص اینکه جراحی بینی هرنوع از بینی های کاندیدعمل زیبایی هرنوع بین پهنی الزاما گوشتی محسوب نمی شوند واظهارنظر دراین خصوص با پزشک متخصص می باشد.

چه ویژگی های موجب می شود که فرد کاندید برای جراحی زیبایی بینی گردد؟

افرادی که دارای بینی بسیار بزرگ یا بسیارکوجک بانظرخودشخص درمقایسه باسایر اجزای صورت فرد

افرادی که برروی بینی پل بینی خودقوزداشته باشند

افرادی که بینی پهن داشته باشند

افرادی که سربینی آنها افتادگی داشته وروبه جلو باشد یا اینکه بیش ازحد بزرگ به نظر برسد

افرادی با بینی نوک پیازی

افرادی که بینی دارای سوراخ های بیش ازحدبزرگ بوده یا اینکه جمع شده باشد

افرادی که دچارمشکل انحراف بینی یا عدم تقارن ظاهری بینی هستند

افرادی که به خاطر مشکلات مربوط به ساختار داخلی بینی مشکلات تنفسی همچون انحراف تیغه یا سایر مشکلات مربوط به آن را داشته باشند

جراحی بینی یا رینوپلاستی:

درحال حاضرواژه رینوپلاستی پیشرفته در کنگره ها ومجامع پزشکی زیاد شنیده می شودمنظور از واژه رینوپلاستی پیشرفتهبازسازی وتقویت دریچه های داخلی وخارجی ودوختن دقیق تمام اجزای بینی درجای خوداست که اتفاقا نیازبه به جراحی بینی به روش باز دارد که جلوی بینی بیمار برش کوچکی داده می شود در رینوپلاستی پیشرفته برشی برروی بینی انجام نمیشود یااینکه ازلیزربرای عمل جراحی بینی استفاده می شود

هشدار: لیزر در جراحی زیبایی بینی نقشی نداشته وصرفا جهت تبلیغات وعوام فریبی استفاده می شود

دوروش برای انجام عمل زیبایی بینی وجوددارد:درروش بسته که برش داخل بینی داده می شود که باتوجه به عدم دیدکافی موقع عمل دقت کمتری نسبت به روش دوم که روش باز است دارد ودرمورد اشخاصی که نوک بینی بد فرم دارند یا دچارکجی شدیدبینی است توصیه می شود ازروش جراحی بازبینی استفاده گررد زیرا موقع عمل دید بهترودقت بیشتری رابه وجودمی آورد هر چندکه نباید این نکته ارزشمند رابیان نکنیم؟ این مهارت وتجربه جراح پلاستیک است که روش ونتیجه عمل راتعیین می نمایید.

جراحی بینی استخوانی:

درجراحی بینی استخوانی قسمتی از استخوانها تراش داده می شودوبا روش خاصی استخوانهابه سمت داخل جمع میشودوبینی حالت کوچکتری پیدا میکند اما گاها دربعضی ازعمل ها نیازی به کوچک کردن استخوان های بینی نمی باشد

سایر جراحی  زیبایی بینی:  

  بینی فانتزی  -بینی نیمه فانتزی – بینی عروسکی – وبینی طبیعی است که جراح پلاستیک باتوجه به چهره شخص وتشخیص در اینکه چه نوع بینی موجب  زیبایی بیمار شود را در مشاوره رایگان توضیح وشرح می دهد.

جراحی بینی افتاده:

بینی های افتاده معمولا بینی هایی هستندکه استخوانی بوده ونسبت به زاویه اصلی بینی سرآن ها پایین تر ازحدمعمول می باشد بنابراین بینی های استخوانی یا قوز دار معمولا در عامه مردم به بینی عقابی شهرت دارد.

دوران درمان این نوع بینی ها به دلیل اینکه درعمل زیبایی بینی کار بیشتری باید روی آن صورت بگیرد بیشترمیباشد ولی ظاهر نهایی این نوع عمل های زیبایی بعدازعمل بسیارمتفاوت وبهتراز قبل از عمل زیبایی بینی می باشد.

 

 

کانال تلگرام جراحان زیبایی مشهد

jarahanmashhad@ برای مشاهده تصاویر و هزینه  ما را در تلگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *